קופות גמל המתאימות את מדיניות ההשקעות לחוסכים בני 50 ומטה, ומגדילות את רמת הסיכון בקופת הגמל במטרה להשיג תשואה עודפת עד גיל הפרישה. למעבר מהיר השאירו פרטים.
קופות גמל המתאימות את מדיניות ההשקעות לחוסכים בני 50 עד 60, קופת הגמל תשקיע את הכספים ברמת סיכון בינונית ביחס לקופות גמל המותאמות לחוסכים בטווח גילאים שונה. למעבר מהיר השאירו פרטים.
קופות גמל המתאימות את מדיניות ההשקעות לחוסכים בני 60 ומעלה, קופת הגמל תשקיע את הכספים ברמת סיכון נמוכה במטרה להגן על כספי החוסכים הקרובים לגיל פרישה. למעבר מהיר השאירו פרטים השאירו פרטים.
קופת גמל המשקיעה בעיקר במניות. אפיק השקעה זה מסוכן יחסית, ומתאים לחוסכים שמוכנים לקחת יותר סיכון כדי להשיג תשואה עודפת. למעבר מהיר השאירו פרטים.
קופת גמל המשקיעה באג"ח ולא במניות. אפיק השקעה זה פחות מסוכן, ומתאים למשקיעים שלא מעוניינים לקחת סיכונים גבוהים בחיסכון שלהם. למעבר מהיר השאירו פרטים.
קופת גמל המשקיעה באג"ח ממשלתי. אפיק השקעה זה מאוד בטוח, ומתאים למשקיעים שמעוניינים להגן על החיסכון שלהם מפני הפסדים. למעבר מהיר השאירו פרטים.
קופת גמל שמדיניות ההשקעות שלה קיבלה הכשר הלכתי / היתר עיסקא, ע"פ ההלכה היהודית.
קופת גמל שמשקיעה עד 10% מנכסיה במניות. אחוז המניות נמוך יחסית ומתאים לחוסכים שמעוניינים בקופת גמל בסיכון נמוך עם אחוז מניות קטן.
קופת גמל שמשקיעה עד 15% מנכסיה במניות. אחוז המניות נמוך יחסית לקופות במסלולים המותאמים לגיל החוסך ומתאים לחוסכים שלא מעוניינים בסיכון גבוה.
קופת גמל שמשקיעה עד 20% מנכסיה במניות, המתאימה לחוסכים המעוניינים בחשיפה מקסימלית של 20% מניות בקופת הגמל שלהם.
קופת גמל שמשקיעה עד 25% מנכסיה במניות, המתאימה לחוסכים המעוניינים בחשיפה מקסימלית של 25% מניות בקופת הגמל שלהם.
קופת גמל שמשקיעה בעיקר באג"ח שקלי, המתאימה לחוסכים המעוניינים בסיכון נמוך, ללא חשיפה למניות, מט"ח, ולא מעוניינים בהגנה מפני אינפלציה.
קופת גמל שמשקיעה בעיקר באג"ח ממשלתי שקלי קצר טווח, המתאימה לחוסכים אשר אינם מעוניינים בסיכון כלל, ורוצים לשמור על הכסף שחסכו, ומוכנים לקבל עבורו תשואה מאוד נמוכה
קופת גמל המשקיעה בעיקר במניות בחו"ל. אפיק השקעה זה מסוכן יחסית, ומתאים לחוסכים שמוכנים לקחת יותר סיכון כדי להשיג תשואה עודפת, ומעדיפים השקעה בחו"ל ובמט"ח.
קופת גמל המשקיעה בעיקר במניות ובאג"ח ישראלים. מתאימה לחוסכים שלא מעוניינים בהשקעה בנכסים בחו"ל ובמט"ח.
קופת גמל שמשקיעה בעיקר באג"ח ממשלתי שקלי מאוד קצר, המתאימה לחוסכים אשר אינם מעוניינים בסיכון כלל, ורוצים לשמור על הכסף שחסכו, ומוכנים לקבל עבורו תשואה מאוד נמוכה.
קופת גמל המשקיעה בעיקר במניות ובאג"ח במט"ח. מתאימה לחוסכים המעוניינים בהשקעה בנכסים בחו"ל ובמט"ח.
קופת גמל שמשקיעה בעיקר באג"ח צמוד מדד, המתאימה לחוסכים המעוניינים בסיכון נמוך, ללא חשיפה למניות, מט"ח, אבל מעוניינים בהגנה מפני אינפלציה.
קופת גמל שמשקיעה בעיקר באג"ח של חברות מסחריות, ולא באג"ח ממשלתי (הנחשב בטוח יותר) או במניות (הנחשבות מסוכנות יותר).
קופת גמל שמשקיעה את נכסיה בהתאם לאחזקות מדד מסוים. מדד אג"ח או מדד מניות, בארץ או בחו"ל. מתאימה לחוסכים שמעוניינים להיצמד למדד מסוים ולא מעוניינים בבחירת השקעות של מנהלי קופת הגמל.
קופת גמל אישית ונפרדת לכל חוסך המנוהלת ע"י החוסך או ע"י מנהל תיקים שנשכר על ידו.
למעבר מהיר ל "" השאר פרטים ומשווק פנסיוני אובייקטיבי יחזור אליך עם הצעה מותאמת אישית עבורך.

כל מה שצריך לדעת על קופת גמל:

רוב הציבור בישראל משתמש באחד משני אפיקי החיסכון לגיל פרישה: קרן פנסיה או ביטוח מנהלים.

אולם קיים אפיק נוסף פחות מוכר לחסכון לגיל פרישה: קופת גמל או כפי שהיא מכונה כיום: "קופת גמל לקצבה".

היתרון העיקרי של קופת הגמל הוא באפשרות שלו לשמש כרובד חסכון נוסף לקרן פנסיה או ביטוח המנהלים, המופרש ע"י החוסך בלבד (וללא השתתפות המעסיק), בהתאם ליכולתו ואפילו לא באופן עקבי.

שכיר או עצמאי יכולים להחליט לקראת סוף כל שנה קלנדרית כמה כסף הם מעוניינים להפריש לקופת הגמל שלהם, עבור הפקדה זו יקבלו החוסכים החזר-מס מרשויות המס בגובה של עד- 35% מסך ההפקדה!

בנוסף, אם יחליטו החוסכים למשוך את הכסף לאחר גיל הפרישה מעבודה בדרך של קצבה חודשית, הם יוכלו לקבל גם אותה כקצבה הפטורה מתשלום מס!

הטבה זו שווה לאורך זמן, הרבה מאוד כסף!

חשוב להדגיש שקופת גמל לקצבה אינה קופת גמל להשקעה. קופת גמל להשקעה היא קופת גמל נזילה, בעלת יתרונות רבים המיועדת לחסכון לטווח קצר או ארוך ומוגבלת בהפקדה של עד 70,000 ש"ח בשנה לכל אזרח ישראלי. אם ברצונכם לדעת עוד פרטים על קופת גמל להשקעה, היכנסו לדף "קופות גמל להשקעה" שלנו.

תוכן עניינים:

שווי הטבת המס שמקבלים בהפקדה לקופת גמל:

שכיר יכול להפקיד לקופת הגמל שלו, עד 7% מהכנסתו השנתית ועד לתקרה של 103,200 ₪, שווה ערך ל-8,600₪ בחודש), נכון לשנת2017 .

עבור הפקדה זו יקבל השכיר החזר-מס מרשויות המס בגובה של כ- 35% מסך ההפקדה!

בנוסף, אם יש לכם חלק מהמשכורת אשר עבורו אתם והמעסיק שלכם לא מפרישים לפנסיה או לביטוח מנהלים (כגון משכורת 13, שעות נוספות, תוספות שונות הבראה וכו'), אתם יכולים להפריש בנוסף עד 5% מהסכום הנ"ל לקופת הגמל, ולזכות בהטבת מס על הפקדה זו בגובה שיעור מס-ההכנסה השולי שלכם (בדרך כלל בין 25% לכ-35%). שוב, גם כאן עד לתקרת ההכנסה של8,600₪ בחודש).

לדוגמא: שכיר שמרוויח ברוטו 12,000 ₪ בחודש ומפריש לפנסיה לפי שכר של 10,000 ₪ בחודש, יוכל להפריש לקופת גמל עד 7,224 ₪ לשנה (=7%X8,600X12).

על הפקדה זו, הוא יזכה להחזר כספי ממס-הכנסה ישירות לחשבון הבנק שלו בגובה 2,528.4 ₪ (=35%X7,224).

בנוסף, רשאי השכיר להפריש עוד כ- 1,200 ₪ בשנה {= 5%X(12,000-10,000)X12}, ולזכות בזיכוי של סך ההפקדה כפול שיעור מס-ההכנסה השולי שלו.

עצמאי יכול להפקיד לקופת הגמל שלו עד 16.5% מהכנסתו השנתית ולקבל עבורן הטבת מס. 11% הראשונים יוכרו לא כהוצאה (שווי הטבת מס של 22,704 ₪), ו-5.5% הנותרים יזכו אותו בהחזר מס של 35% מסך ההפקדה (שווי הטבה נוסף של כ- 3,973 ₪). תקרת ההכנסה השנתית עליה יכול חוסך עצמאי להפריש לקופת גמל היא 206,400 ₪, השווה לשכר חודשי ממוצע של 18,572 ₪ (נכון לשנת 2017).

חשוב לציין שהכסף המופרש כיום לקופת גמל, אינו נזיל עד לגיל הפרישה.

במקרה וירצה החוסך למשוך אותו לפני הזמן, יאלץ לשלם קנס של כ- 35% על הסכום שנצבר, (לעומת החזר מס של 35% מסך ההפקדה אשר קיבל החוסך כאשר הפקיד את הכסף לקופת הגמל).

לעומת זאת כאשר יגיע החוסך לגיל פרישה, הוא יכול למשוך חלק מהכסף באופן מיידי, בתשלום חד-פעמי המכונה "היוון-קצבה" וזאת תחת המגבלה של תשלום קצבה מזערית (כיום: כ- 3,850 ₪) אותה יצטרך החוסך לקבל כקצבה מקופת הגמל או מחסכון פנסיוני אחר.

כמו תמיד, מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני אישי או ממקום העבודה כדי לחשב מה שווי ההטבה המדויקו ולבחון אופציות נוספות להגדלת החיסכון הפנסיוני לגיל פרישה. התאריך האחרון להפקדה הינו כאמור- 31 לדצמבר, עבור כל שנה.

איך בוחרים קופת גמל שמתאימה לכם, ומי קופת הגמל שהצליחה להשיג את הרווחים הגבוהים ביותר לחוסכים שלה:

בישראל פועלות כיום מאות קופות גמל, חלקן פתוחות להצטרפות לכלל הציבור וחלקן פתוחות להצטרפות רק לעובדי סקטור או מפעל מסוים כגון קופות גמל לרופאים, לעובדי רשויות מקומיות, לעובדי חברת החשמל וכו'. לכל חברה המנהלת קופות גמל יש מספר קופות גמל המנוהלות בפרופיל סיכוןשונהכגון קופות גמל המשקיעות באופן קבוע אחוז גבוה מסך הנכסים שלהם במניות, ולעומתן קופות גמל אשר אינן משקיעות בכלל במניות.

כל חברה המפעילה קופות גמל מחויבת לכללי המודל החכ"מ (המודל הצ'יליאני) ומפעילה קופות גמל בשלושה מסלולים המותאמים לגיל החוסכים: עד גיל 50, בין 50 ל-60, ומעל גיל 60. בנוסף מפעילה כל חברה גם קופות גמל המתמחות באפיק השקעות שונים, כגון: קופות גמל המתמחות בהשקעה באג"ח ממשלתי או קופות גמל המתמחות בהשקעה במניות.

אנחנו במיי גמל נט, מרכזים את כל קופות הגמל הקיימות בישראל, מסווגים את כולן לקבוצות השוואה נפרדות לפי רמת סיכון ולפי אפיק ההשקעות המרכזי של קופת הגמל, כדי שאתם הגולשים שלנו, תוכלו להשוות בצורה טובה ונכונה את התשואות והרווחים שהשיגו קופות הגמל לחוסכים שלהן.

כל מה שנשאר לכם לעשות, זה להיכנס לטבלאות התשואות בעמוד זה למעלה שהכנו עבורכם בהתאם לאפיק ההתמחות ורמת הסיכון של קופת הגמל, ולגלות מי הן באמת קופות הגמל המצטיינות, אשר השיגו לחוסכים שלהם את התשואה הגבוהה ביותר.

כמו בכל שינוי או החלטה משמעותית בנוגע לכספי החיסכון שלכם, אנחנובמיי גמל נטממליצים לכם להתייעץ גם עם איש מקצוע מוסמך- היועץ הפנסיוני שלכם. זה תמיד ללא התחייבות, וברוב מכריע של המקרים, גם ללא עלות לחוסך.

קופות הגמל מתחלקות לשלוש קבוצות סיכון עיקריות:

1. קופות גמל באפיק סיכון גבוה-קופות גמל שאפיק ההשקעות המרכזי שלהן הוא מניות, ולצידן קבוצה נוספת של קופות גמל המחזיקותבעקביותאחוז גבוה של מניות ונכסי סיכון אחרים (המכונות גם: "קופות גמל אגרסיביות").

2. קופות גמל באפיק סיכון בינוני-קופות גמל ללא אפיק השקעה מרכזי, הנוהגות לפזר את עיקר השקעותיהן בין אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חובקונצרניותומניות (המכונות גם קופות גמל באפיק ה-"כללי"), ואיתם גם מוצר חדש יחסית: קופות גמל במסלול "פאסיבי" (קופות גמל המשקיעות את עיקר נכסיהם במדדים מובילים של אג"ח ומניות). מעל 95% מהנכסים של כל קרנות ההשתלמות מושקעות בקופות גמל השייכות לאפיק "הכללי".

3. קופות גמל באפיק סיכון נמוך-קופות גמל המתמחות בהשקעה באגרות חוב ממשלתיות בלבד או מפזרות את השקעותיהן בין אגרות חוב ממשלתיות לאגרות חוב של חברות, אך ללא מניות ואחרונות חביבות: קרנות ההשתלמות ה-"כספיות", המשקיעות בפיקדונות קצרי טווח בבנקים, באגרות חוב ממשלתיות קצרות טווח, ובמק"מ שמנפיק בנק ישראל. שימו לב שככל שהאפיק המרכזי של קופת הגמל יותר "סולידי" (או במילים אחרות- פחות מסוכן), יש לתת יותר משמעות- לגובה דמי הניהול שאתם משלמים.

בנוסף, קיימות קופות גמל המתמחות במגוון תחומים כגון: קופות גמל המשקיעות רק במניות ובאג"ח הנסחרים בחו"ל, קופות המשקיעות לפי ההלכה, קופות גמל המוגבלות בשיעור החשיפה למניות (10%/15%/20%), או קופות גמל העוקבות אחרי מדד מניות או אג"ח מסוים בארץ ו/או בחו"ל.

תיקון 190:

תיקון 190הוא תיקון חשוב המשפיע על אפשרויות החיסכון של אזרחים מבוגרים אשר הגיעו לגיל פרישה. התיקון מעניק הטבות מס משמעותיות לחוסכים ואף ליורשיהם, ולכן חשוב להכיר אותו. תיקון 190 נכנס לתוקף בתחילת שנת 2012.לפני שנכנס התיקון לתוקף עמדו בפני הפורשים לגמלאות (גבר מגיל 67 ואישה מגיל 62), שתי אפשרויות בלבד כיצד לנהוג בכספי הפיצויים שלהם:

1.למשוך את כספי הפיצויים, תוך תשלום מס על החלק שאינו פטור.

2.להותיר את כספי הפיצויים (חלקית או במלואם) בקופת גמל אשר תשלם להם בעתיד קצבה, ללא אפשרות למשוך את הפיצויים הללו בעתיד באופן נזיל (מסלול הוני).

כיום, לאחר כניסתו לתוקף של תיקון 190, יכול החוסך או החוסכת לאחר התחשבנות עם מס הכנסה, להעביר את הכספים שהופרשו לו לפיצויים לקופת גמל חדשה (או פוליסת ביטוח מנהלים) על שמו, אשר תהיה חסומה להפקדות חדשות,ובה יוכל להמשיך לצבור רווחים פטורים ממס.

לאחר שהופקדו הכספים לפי תיקון 190 ונערכה התחשבנות מול רשויות המס, המעבר של כספי החיסכון בין קופות גמל, בין מסלולים שונים בתוך קופת הגמל ואף בין קופת גמל לפוליסת ביטוח מנהלים - פטור ממס לחלוטין.

אם וכאשר ירצו החוסך או החוסכת למשוך את הכספים באופן נזיל (הוני), הם יצטרכו לשלם מס של 15% על הרווח הנומינלי בלבד (לעומת מס של 25% על הרווח הריאלי ברוב אפיקי החיסכון).

על מנת למשוך את הכספים באופן נזיל, על החוסך או החוסכת שהגיעו לגיל פרישה להראות כי יש להם פנסיה בגובה של כ- 4,400 לפחות.

אם בעתיד ירצו החוסך או החוסכת למשוך את הכספיםכקצבה (לפי המקדם האקטוארי שיהיה נהוג בזמן המשיכה), הם יוכלו למשוך את הכספים בפטור מלא מתשלום מס עד לגובה 49% מ-"הקצבה המזכה".תקרת "הקצבה המזכה" לשנת 2016 היא בסך של 8,380 ₪, ולכן תקרת הפטור ממס למי שהגיע לגיל פרישה ובוחר כיום למשוך את כספי הפיצויים שלו כקצבה עומדת על כ- 4,106 ₪ בחודש.אם הקצבה שיקבל החוסך מקופת הגמל גבוהה יותר מתקרת הפטור, הוא ישלם מס רק על החלק שמעל התקרה, לפי מדרגות המס המקובלות (במדרגה הנמוכה ביותר 10%, ובמדרגת המס גבוהה ביותר- 50%). בנוסף, יכול החוסך לבצע היוון של הקצבה, תחת ההנחה שהוא הגיע לגיל המתאים ויש ברשותו מקורות הכנסה נוספים מעל להכנסה המינימלית שתיקבע.

החוסך או החוסכת יוכלו להוריש את הסכום הצבור בקופת הגמל או פוליסת ביטוח המנהלים ליורשיהם או לשארים אחרים לפי בחירתם. היורשים או השאירים יוכלו למשוך אותו תחת תשלום מס או להשאיר אותו בקופת הגמל ליום שיגיעו הם לגיל פרישה ולנצל גם הם את הטבות המס הגלומות בתיקון 190.תיקון 190 חשוב מאד לחסכון ולהשקעה עבור הפורשים לגמלאות אשר יש להם הכנסה נוספת.בתיקון 190 גלומה הטבת מס מאוד משמעותית אך היא אינה פשוטה ואף לוקחת בחשבון כספי פיצויים שמשכתם בעבר הרחוק ולכן חשוב להתייעץ עם יועץ-מס או סוכן פנסיוני מורשה כאשר הגעתם לגיל פרישה ולבדוק כיצד תוכלו לנצל את הטבות המס באופן הטוב ביותר. שימו לב, להחלטה זו משמעות כלכלית גדולה וחשובה.

איך לפדות קופת גמל ללא תשלום מס או קנס:

החיסכון בקופת גמל עבר הרבה שינויי חקיקה, המשפיעים על האפשרות למשוך אותו ועל המס אשר תדרשו לשלם (או לא לשלם) בזמן המשיכה.הפירוט הבא מתייחס למקרים בהם אפשר למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל, ללא תשלום מס:1. חוסך שהפקיד לקופת גמל כספי תגמולים במעמדשכיר, יוכל למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל עד לתום שנת 2004 במקרים הבאים:

▪ החוסך עזב או פוטר ממקום עבודתו ולא עבד במשך 6 חודשים. ▪ החוסך עזב או פוטר ממקום עבודתו, לא עבד במשך 6 חודשים וכעת החל לעבוד כעצמאי. ▪ החוסך הגיע לגיל 60, פרש לגמלאות או צמצם את היקף משרתו בלפחות 50%.

2. חוסך שהפקיד לקופת גמל כספי תגמולים במעמדשכיר, יוכל למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל במהלך השנים 2005-2007 הגיעו לגיל 60 בלבד.

3. חוסך שהפקיד לקופת גמל כספי תגמולים במעמדשכיר או עצמאי, יוכל למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל משנת 2008 ואילך, רק לאחר שיגיע לגיל 60 כקצבה ולא כסכום חד פעמי. אם יעמוד החוסך במבחן הכנסות של כלל הכנסותיו בגיל פרישה, יוכל לבצע היוון של חלק מהכספים או לפי פקודת מס ההכנסה, תחתתיקון 190. עצמאי, צריך להתעדכן בשינויי החקיקה החדשים שנכנסים לתוקף, המעניקים לו יחד עם החובה להפריש לגיל פרישה, גם אפשרות למשוך חלק מהכספים שהופקדו לקצבה במקרה של אבטלה. 4. חוסך שהפקיד לקופת גמל כספי תגמולים במעמדעצמאי, יוכל למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל עד תום שנת 2005 לאחר 15 שנים מתאריך ההפקדה הראשונה.

5. חוסך שהפקיד לקופת גמל כספי תגמולים במעמדעצמאי, יוכל למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל בשנים 2006-2007, רק כאשר יגיע לגיל 60.

6. במקרים סוציאליים שלהכנסות נמוכות, נכות קשה או הוצאות רפואיות גבוהות, ישנה אפשרות למשוך את הכספים שהופקדו בקופת הגמל ללא תשלום המס.

7. בתנאים מסוימים ניתן למשוך את קופת הגמל ללא מס,אם הסכום אשר נצבר בקופת הגמל נמוך מ- 8,000 ₪.

קופת הגמל מעניקה לחוסכים בה הטבות מס. כל משיכה אחרת של הכספים שנצברו בקופת הגמל, נקראת "משיכה שלא כדין" ומחויבת במס של 35% על הסכום שנצבר.

חשוב לציין שלחוסכים בקופת גמל, עומדת גם האפשרות לקחת הלוואה על חשבון הכספים המופקדים בקופת הגמל, ובמקרה הצורך גם זו אפשרות שיש לקחת בחשבון כדי להימנע מתשלום מס הנובע מ-"משיכה שלא כדין". *הפרטים המצוינים במאמר מתייחסים לקופת גמל רגילה (המכונה גם: "קופת גמל לקצבה"), ואינם מתייחסים ל-"קופת גמל להשקעה".

איך מחשבים את גובה הקצבה שתשולם מקופת הגמל:

למעט "קופות גמל להשקעה", כל קופת גמל שנפתחה בישראל והופקדו לה כספים משנת 2008 היא קופת גמל משלמת קצבה. לא ניתן כיום לחסוך בקופת גמל רגילה ולקבל את כל הסכום שנצבר כסכום חד-פעמי (מסלול-הוני). כאשר יגיע החוסך לגיל פרישה, יערך לו חישוב אקטוארי, אשר יחשב את הסכום שיוכל להבטיח לו קצבה מינימלית של כ- 3,850 ₪ לשארית חייו. את הקצבה החודשית יוכל החוסך לקבל פטורה לחלוטין מתשלום מס! אם יישאר בקופת הגמל סכום כסף נוסף, מעבר לסכום הנדרש להבטחת הקצבה המינימלית, יוכל החוסך לקבל את הסכום שנשאר בתשלום חד פעמי. אם לא נותר בקופת הגמל סכום נוסף לאחר חישוב הסכום הנדרש לתשלום הקצבה המינימלית, יוכל החוסך לבצע היוון של 25% מסך הקצבה המגיעה לו עבור 5 השנים הראשונות לאחר הגיעו לגיל פרישה, ואת הסכום המהוון לקבל כתשלום חד-פעמי עם הגיעו לגיל פרישה.

פנסיה חובה לעצמאים- הפרשה לקופת גמל:החל מה-1.1.2017 נכנס לתוקפו התיקון בחוקהמחייבעצמאים להפריש אחוז מסוים מהכנסתם לטובת חסכון פנסיוני לגיל פרישה (פנסיה, ביטוח מנהלים, או קופת גמל). העצמאים החייבים להפריש לחסכון פנסיוני לפי התיקון החדש לחוק, הם אלו העומדיםבכלשלושת הקריטריונים הנ"ל: 1. מעל גיל 21 ומתחת לגיל פרישה. 2. רווחים של מעל לחצי מהשכרהממוצע במשק המוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי, הווה אומר: הכנסה חודשית ממוצעת הגבוהה מ- 9,464 ₪ (נכון ל- 1.1.2016). 3. מנהלים עסק עצמאי יותר משנתיים.

היקף ההפרשות המינימום שיחויב בהם העצמאי ע"פ התיקון לחוק, נקבע בהתאם לגובה הכנסתו:1. על חלק השכר שאינו גבוה ממחצית השכר הממוצע במשק (הווה אומר: 4,732 ₪), יחויב העצמאי להפריש לחסכון פנסיוני 4.45% משכרו. 2. עבור יתרת השכר הגבוהה ממחצית השכר הממוצע במשק, יחויב העצמאי להפריש לחסכון פנסיוני 12.25% משכרו. כאשר השיעורהכוללשל ההפרשות, לא יהיה גבוה מ- 8.5% מהשכר הממוצע במשק. עד 33.33% מהכסף שיופרש לחסכון הפנסיוני יוכלו לשמש את העצמאי אם נקלע למצב של סגירת העסק, והוא יוכל למשוך אותם ללא תשלום מס (בדומה לפיצויי פיטורין עבור שכיר), עד לתקרה של 12,230 ₪ עבור כל שנה בה הוא היה עצמאי (בהנחה שעבור אותן שנים הוא לא קיבל מענק פרישה ממקור אחר). עצמאים שהפקידו באופן וולונטרי לקופת גמל בשתיים מתוך ארבע השנים האחרונות, יוכלו גם הם לנצל הטבה זו במקרה ויגיעו למצב של סגירת העסק, החל משנת 2018. עצמאי שיגיע לגיל פרישה, יכול למשוך את הסכומים הנ"ל,פטורים ממס.

המודל הצ'ילאני: הרפורמה להתאמת החסכון הפנסיוני לגיל העמית:

ב- 1 לינואר 2016 נכנסה לתוקף הרפורמה שתכנן משרד האוצר, לניהול כספי החסכון לטווח ארוך של הציבור בהתאם לגיל העמית- המכונה גם המודל הצ'יליאני או המודל החכ"מ (חסכוןכספימותאם). כיום, למרות ריבוי מסלולי ההשקעה ואפיקי ההתמחות בשוק הגמל, מעל 95% מכספי החוסכים מנוהלים באפיק המוגדר "כללי". אפיק זה בעצם מעניק למנהל הכספים גמישות לפזר את השקעות הקופה או הקרן לפי שיקול דעתו בין אגח ממשלתי, אג"ח קונצרני, הלוואות, פיקדונות, מניות וכו'. מאחר ורב העמיתים אינם מעורבים באופן שוטף בניהול הכספים ואינם מודעים לסיכונים הגלומים בהשקעה בשוק ההון, בחר משרד האוצר לכפות על הגופים המנהלים מערכת אשר תביא לידי ביטוי את ההבדלים בין העמיתים השונים בעיקר על בסיס גילם. הנחת העבודה העומדת בבסיס המודל הצ'יליאני היא העובדה שחוסכים מבוגרים אשר כבר הספיקו לצבור את מירב החיסכון שלהם לפנסיה, יהיו יותר רגישים לסיכון ועלולים לסבול מהפסדים גדולים יותר במידה ויחול שוב משבר בשוק ההון קרוב לשנת הפרישה שלהם, בדומה למשבר של שנת 2008 שיפגע בחסכונותיהם במידה ניכרת מאוד.

במסגרת הרפורמה לא יכולים עוד עמיתים חדשים להצטרף למסלול ה-"כללי" בקופת הגמל שלהם, גם לא כאלה שפותחים קופה חדשה ומעבירים אליה כספים מקופת גמל קיימת. כאשר חוסך רוצה לפתוח קופת גמל חדשה הוא צריך לבחור בין החלופה המותאמת לגילו לבין החלופה המתמחה באפיק השקעה.החלופה המותאמת לגיל העמית:בחלופה זה קיימים שלושה מסלולי השקעה: מסלול השקעה לעמיתים עד גיל 50, מסלול השקעה לעמיתים בין גיל 50 ל- 60, ומסלול השקעה לעמיתים מעל גיל 60. הגוף המוסדי המנהל את קופות הגמל יכול להקים מסלולים נוספים מותאמים לגיל, כל עוד טווח הגילאים במסלול נע בין 5 ל- 10 שנים. העברה בין המסלולים תעשה אוטומטית ע"י הגוף המנהל את הקופה כאשר יגיע העמית לגיל המתאים, אולם נכון להיום אין עדיין כאלה מלבד 3 קבוצות הגיל שקבע המפקח על הביטוח והחיסכון. חשוב לציין כי לכל חוסך שמורה הזכות להצטרף גם למסלול שאינו מתאים לגילו.החלופה המתמחה באפיק השקעה:בחלופה זו יכול העמית לבחור בקופת גמל המתמחה באפיק השקעה מסוים לפי בחירתו. כל גוף מוסדי יכול להקים עד 10 מסלולים המתמחים באפיק השקעה. מסלולי ההשקעה הללו מחויבים להשקיע לפחות 75% מנכסיהם באפיק השקעות אחד, לדוגמא: מניות, אג"ח, אג"ח ממשלתי, צמוד מדד, צמוד דולר וכו'. במסגרת הרפורמה, הקימו הגופים המוסדיים המנהלים את קופות הגמל, מסלולי השקעה נוספים לעמיתים שמקבלים כבר קצבה מקופת הגמל שלהם או כאלה שכבר מקבלים קצבת זקנה אך עדיין לא מושכים כספים מקופת הגמל שלהם. עמיתים שיש להם כבר קופת גמל יכולים לבחור להצטרף לאחד המסלולים על פי רצונם, או להישאר במסלול הקיים שלהם. במסגרת הרפורמה, יוכל כל גוף מוסדי להחזיק רק מסלול השקעה "כללי" אחד. כל שאר המסלולים יהיו מסלולים המתמחים באפיק השקעה מסוים או מותאמים לגיל העמיתים בקופת הגמל. גם בקרנות ההשתלמות יאלץ כל גוף מוסדי להחזיק רק מסלול "כללי" אחד, שאר המסלולים בקרן ההשתלמות יהיו מסלולים מתמחים. חשוב לציין שכיום הרפורמה חלה על כל אפיקי החיסכון לטווח ארוך: פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים.

תיקון 3: קופת גמל משלמת ולא משלמת

ב- 1/1/2008 נכנס לתוקפו תיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (קופות גמל). החוק למעשה הטיל סייגים על משיכת כספים מקופות הגמל בתאריך הפרישה ונתן עדיפות למשיכת הכספים כקצבה מתמשכת בדומה למצב הקיים בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים. כספים שהופרשו לגמל לאחר 1/1/2008, הופרשו לקופה המכונה "קופה לא משלמת". מאחר וכיום אין לקופות הגמל מערך תפעול ואקטואריה לנהל את תשלום הקצבה, יצטרך העמית ביום הפרישה להעביר את הכסף ל-"קופה משלמת לקצבה" על פי בחירתו (כגון קרן פנסיה או פוליסת בטוח מנהלים) אשר תשלם לו בפועל את קצבתו. קופת גמל שתרצה לשלם ישירות לעמיתיה שהגיעו לגיל פרישה את הקצבה תוכל לעשות כן לאחר שתקבל אישור מהמפקח על החסכון כי היא עומדת בקריטריונים התפעולים שקבע לשם כך. החוק קובע כי ביום הפרישה יחושב לעמית סכום כספי אשר יאפשר לו קיצבה של כ- 4,356 שח בחודש (נכון לדצמבר 2012) למשך שארית חייו על בסיס חישובים אקטוארים של תוחלת חיים. סכום זה (כיום בערך 900,000 ₪) לא יהיה ניתן למשיכה הונית, ויועבר לקופה המשלמת לקצבה לשם תשלום קצבה חודשית רציפה ומתמשכת. בחישוב הקצבה יילקחו בחשבון קצבאות נוספות שיש לעמית כגון פנסיה/ביטוח מנהלים. אם צבר החוסך בקופת הגמל סכום גבוה מהסכום הנדרש לקיום הקצבה (כאמור כ- 900,000 ₪) יוכל למשוך את יתרת הסכום בתשלום אחד בהתאם לתקנון הקופה. אם לא צבר החוסך בקופת הגמל סכום גבוה יותר מהסכום הנדרש, הוא עדיין יוכל להוון בתשלום אחד 25% מקצבתו הצפויה בחמש השנים הראשונות לפרישה. שוב, בכפוף ובהתאם לתקנון הקופה. כל משיכה של כספים אלו שלא בדרך של קצבה דורשת אישור ממס הכנסה כדי להימנע מניכוי מס של 35% במקור. כספים שהופקדו בקופות הגמל לפני ה-1/1/2008 פטורים מהתיקון לחוק והעמית רשאי למשוך אותם במלואם פטורים ממס (לרבות מס רווחי הון) החל מגיל 60 וללא צורך באישור ממס הכנסה.חשוב לציין שהעמית רשאי להעביר כספים אלה מקופה אחת לקופה אחרת ללא אובדן הזכות למשיכה חד פעמית פטורה ממס.בנוסף ראוי להדגיש כי כספיהפיצוייםשהופרשו לקופת הגמל עדיין פטורים ומותרים למשיכה בתשלום אחד ביום הפרישה.

קופת גמל בניהול אישי (IRA):

שוק הגמל והפנסיה בישראל מורכב רובו ככולו ממודל ניהול השקעות אחד: ציבור החוסכים מפרישים את כספי החיסכון שלהם יחד עם עמיתים נוספים לחשבון קיבוצי המתנהל באחד הבנקים. החברה המנהלת את החשבון, מעבירה הוראות קניה ומכירה של ני"ע ומבצעת השקעות שונות לפי שיקול דעתה (ובהתאם לתקנון הקופה או הקרן) עבור כלל העמיתים אשר מפרישים כספים לחשבון הנ"ל. תמורת ניהול ההשקעות גובה החברה המנהלת מהעמיתים בקופה או בקרן דמי ניהול. בשנת 2009, הכניס האוצר לשוק מודל ניהול נוסף הקיים מארצות הברית מעוד משנות ה-70:IRA- Individual retirement account.למרות שבארה"ב המודל תקף גם לניהול קרן הפנסיה של החוסכים, בארץ המודל קיים בינתיים אך ורק לניהול קופות גמלנזילותוקרנות השתלמות (גם אם אינן נזילות). החוסך במסלול הניהול האישי יכול לבחור באחת משתי אפשרויות: לתת אישור למנהל תיקי השקעות מוסמך לנהל עבורו את הקופה או הקרן, או לנהל את השקעות הקרן בעצמו. אם החוסך (שכיר או עצמאי) מעוניין לבצע את השינוי עליו לפנות למנהל תיקים מוסמך או לאחד מהגופים אשר הקימו קופות גמל בניהול אישי או קרנות השתלמות בניהול אישי כגון:מיטב-דש,הלמן אלדובי,IBI,הראל,פסגותואחרים. חשוב לציין שרוב בתי ההשקעות דורשים מינימום הפקדה של 100-250 אלף ₪ כדי שיסכימו לפתוח עבור הלקוח קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי. לא מעט מהחוסכים ב-IRA, בוחרים באפשרות הראשונה. למרות שמנהל התיקים גובה דמי ניהול בדומה לחברה המנהלת במסלול הרגיל, העמית מקבל כאן קשר-ישיר לאיש שמנהל את כספו ואפשרות להשפיע באופן יותר משמעותי על בחירת השקעות של כספי הגמל וההשתלמות שלו. מי שבוחר באפשרות השניה (ניהול הכספים בעצמו), יוכל ליהנות מאותם עמלות קניה ומכירה נמוכות שמשלמים העמיתים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הרגילות. בנוסף, דמי הניהול השנתיים שישלם העמית לחברה המתפעלת של הקרן או הקופה יעמדו על 0.4%-0.7% לשנה (תלוי בהיקף הכספים ויכולת המיקוח של החוסך), לעומת 1%-0.8% שמשלמים העמיתים בקופות ובקרנות הרגילות. כמובן שצעד כזה מתאים אך ורק לחוסך אשר הינו בעל ידע והבנה בשוק ההון אשר יאפשר לו לנהל את כספי הגמל שלו באופן שאינו נופל ממנהל השקעות מקצועי. כדי להקטין את הסיכון לניהול השקעות רשלני ומסוכן מדי, הוסיף משרד האוצר מספר הגבלות בנוגע לני"ע הערך שמותר לרכוש לקופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי: 1. מותר לרכוש אך ורק ניירות ערך הנסחרים בבורסה או בשוק מוסדר אחר. 2. ניתן להשקיע עד 10% משווי הקופה או הקרן בניירות ערך של תאגיד מסוים. 3.ניתן להשקיע אך ורק בניירות ערך שנסחרים בישראל או במדינה זרה שדירוג האשראי שלה הוא לפחותA-(או בשפה המקצועית: "מדינת חוץ מאושרת"), אלו מדינות מפותחות בדרך כלל ורמת הסיכון של השקעה בהם אינה גבוהה באופן קיצוני. 4. אסור להשקיע באופציות (למעט אופציותPUT, עד לשווי 5% מהתיק). 5. אין להשקיע במוצרים מובנים. ראוי לציין שרוב רובם של האנשים שבוחרים לנהל בעצמם את קופת הגמל או קרן ההשתלמות שלהם, עושים זאת בעזרת מכשירים מוכרים ופשוטים כגון תעודות סל וקרנות נאמנות. לנוחיותכם, מצ"ב קישור לתקנות המלאות של משרד האוצר בנוגע לקופת גמל בניהול אישי:תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (קופת גמל בניהול אישי), תש"ע-2009

ירושה של קופת גמל:

אדם שנפטר ועל שמו הייתה קופת גמל, יועברו הכספים שנצברו בקופת הגמל ליורשיו, בהתאם לחוק ולתקנון קופת הגמל. במקרה ולא צוינו המוטבים ע"י הנפטר, תועבר קופת הגמל לידי יורשיו ע"פ כל דין, לאחר שיצטיידו בצו ירושה. במקרים מסוימים יכלו היורשים לרשת את קופת הגמל גםללא הוצאת צו ירושה. כספי התגמולים בקופת הגמל יעוברו למוטבים שצוינו ע"י החוסך הנפטר, כספי פיצויים שהופקדו לקופת גמל יועברו ליורשים ע"פ כל דין ובהתאם לחוק פיצויי פיטורין. אם חסך הנפטרבקופת גמל להשקעה, יוכלו היורשים להותיר את הכסף בקופת גמל להשקעה על שמם, ובגיל הפרישה שלהם יוכלו למשוך את הכספים- ללא תשלום מס.

מה חשוב לבדוק בדו"ח השנתי שנשלח אלינו מקופת הגמל:

כל שנה, לקראת סוף חודש מרץ אנחנו מקבלים בדואר מהחברה המנהלת את קופת הגמל שלנו, דו"ח סיכום שנתי.

להרבה אנשים הדו"ח השנתי מסובך ולא מובן, אולם הדו"ח השנתי מכיל מידע חשוב בנוגע לכספי החסכון שלכם בקופת הגמל, ולכן חשוב שתכירו ותבינו אותו.

מה חשוב לבדוק בדו"ח?

הדו"ח השנתי בדרך כלל מחולק לארבעה חלקים:

חלק א': מידע אישי – ריכוז ההפקדות והיתרות הכספיות של החוסך בקופת הגמל.

הפקדות:חשוב לבדוק שהמעסיק אכן הפריש את מלוא הכסף שהואמחויבלהפריש לקופת הגמל שלכם מדי חודש בהתאם לחוזה ההעסקה שלכם.

דמי ניהול:חשוב לבדוק מה אחוז דמי הניהול ששילמתם לקופת הגמל.

חלק ב': מידע כללי על קופת הגמל.

דמי ניהול:חשוב לבדוק מה שיעור דמי הניהול שגבתה קופת הגמל בפועל מכלל החוסכים במהלך השנה. אם שיעור זה גבוה משמעותית מהשיעור שהיא גבתה מכם (המופיע בסעיף א') –פנו לקופת הגמל או לסוכן הפנסיוני המטפל בכם ובקשו הנחה בדמי הניהול.חשוב להזכיר שהרבה פעמים דמי הניהול הממוצעים מוטים כלפי מטה, בגלל ארגוני עובדים או מעסיקים גדולים המצליחים להשיג הנחה מיוחדת לעובדים שלהם. הנחה שמי שאינו חבר באיגודים הללו לא יכול לקבל.

התשואה שהשיגה קופת הגמל על נכסיה במהלך השנה: שיעור הרווח שהצליחה קופת הגמל להשיג עבור החוסכים הוא מדד חשוב, שכן הרווח (או ההפסד)כולו שלכם.

כעת קצת עניין! כשהדו"ח בידיים שלכם עם הנתונים המלאים – הקלידו את שם הקופה או את המספר שלה (המופיע לעתים בדו"ח גם כ- "מספר אישור מס הכנסה") בחלון החיפוש של אתרמיי גמל נטכדי להשוות ולראות כמה הרוויחה קופת הגמל או קופת הגמל שלכם לעומת הקופות האחרות באותה קבוצת סיכון.

חלק ג': שינויים שחלו בשנה האחרונה בתקנון קופת הגמל.תקנון קרן ההשתלמות, הוא בעצם המסמך אשר מפרט את כל מה שמותר לקופת הגמל לעשות עם הכסף שלכם. הוא נתון לשינויים ועליו להיות מאושר ע"י המפקח על הביטוח והחיסכון במשרד האוצר.

חלק ד': עדכון הפרטים האישיים שלכם ופרטי המוטבים.

לסיום, אנו מבקשים להזכיר לכם כמה חשוב לתייק ולשמור את הדוחות השנתיים באופן מסודר.

המסמכים הללו כוללים את כל פרטיהחיסכוןשלכם, אישורים למס הכנסה עבור ההפקדות שעשיתם ויתכן שמגיע לכם זיכוי מס בעבורםולעתיםאף כיסויים ביטוחים להם את זכאים.

כמו כן, בבואכם להתייעץ עם יועץ פנסיוני- הוא צריך לקרוא את הדוחות השנתיים האחרונים שלכם, כדי שיוכל לייעץ לכם כיצד לפעול.אם אין ברשותכם את הדוחות, יכול הסוכן לפנות בשאילתה ל-"מסלקה הפנסיונית" ולקבל גישה לכל הנתונים הנוגעים לכל החסכונות הפנסיונים שלכם.

בדו"ח מופיעים גם פרטי התקשרות לחברה אשר מנהלת עבורכם את הכסף, כדי שתדעו לאן לפנות במקרה הצורך (לדוגמא: ביום בו תרצו למשוך את הכסף).

זה הכסף שלכם. לכן חשוב מאוד שתעברו על הדו"חות, תבדקו שההפקדות נכנסו במלואן לחשבונכם ובזמן, ושלא התפקשש משהו בדרך, תבדקו מה הרווחים והתשואות שהשיגה עבורכם קופת הגמל ותשוו אותם למה שהשיגו קופות גמל מתחרות.תבדקו מה דמי הניהול ששילמתם, תשוו אותם לדמי הניהול הממוצעים של קופת הגמל ולדמי הניהול של קופות גמל אחרות. ולבסוף תשמרו את דפי החשבון במסודר, ובמקרה הצורך תפנו איתם ליועץ הפנסיוני שלכם.

מיי גמל נטמאפשר לכם להשוות ולהתעדכן ברווחים של קופת הגמל שלכם, קופת הגמל שלכם, ותוכנית "חסכון לכל ילד" שבחרתם לילדכם. גם אם אינכם בעלי מומחיות פיננסית, תמצאובמיי גמל נטמערכת פשוטה וקלה להבנה שתעזור לכם להבין מה עשה הכסף שלכם. למרות כל זאת, לפני כל שינוי או החלטה משמעותית בנוגע לכספי החיסכון שלכם, תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך- היועץ הפנסיוני שלכם.זה תמיד ללא התחייבות, וברוב מכריע של המקרים, גם ללא עלות לחוסך.

יצירת קשר בנושא קופות גמל:

למעבר בין קופות גמל או לקבלת הסבר מקיף השאירו פרטים ומשווק אובייקטיבי יחזור אליכם ללא עלות וללא התחייבות:

למעבר מהיר ל "" השאר פרטים ומשווק פנסיוני אובייקטיבי יחזור אליך עם הצעה מותאמת אישית עבורך.
למעלה!