משיכת קופת גמל “קטנה” עד 8,000 ₪ ללא קנס

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לאחרונה תקנות חדשות המאפשרות לבעלי החשבונות הקטנים במוצר החיסכון לטווח ארוך – קופות גמל, למשוך את כספם באופן קבוע ומיידי, בלי צורך לחכות לגיל פרישה וללא תשלום מס של 35% על משיכת הכסף.

לפי התקנות הישנות, רק עמית אשר הפקיד כספים לקופת הגמל שלו לפני ינואר 2008 ובקופת הגמל שלו יש יתרה צבורה של עד 7,000 ₪, יכל למשוך אותה באופן מיידי פטור ממס וללא תשלום קנס.
כעת לפי התקנות החדשות שאושרו, הועלתה התקרה של הכסף הצבור בקופה לכ- 8,000 ₪, והותר למשוך כספים מקופות שלא הופקדו להם כספים חדשים אחרי ה- 1.12.012 או שהועברו להם כספים מקופה אחרת לאחר ה- 1.1.2013.

התקנות חלות על קופות גמל לתגמולים, לחיסכון, קופות גמל אישיות לפיצויים ועכשיו גם קרנות פנסיה וותיקות.

חשוב להבהיר:

אם לעמית יש שני חשבונות בקופות גמל שונות המנוהלות ע”י אותו גוף מוסדי, שסך הצבירה בשניהם עולה על 8,000 ₪, הוא לא יוכל למשוך את הכספים ללא תשלום מס של 35%.

אם ללקוח יש קופת גמל אשר סך הצבירה בה נמוך מ-8,000 ₪ אולם רק חלק מהכסף הופקד לפני 1.1.2012, הוא יוכל למשוך רק את החלק המורכב מכספי התגמולים שהופקד לפני 2012 ללא תשלום המס.

חשוב מאד לציין שהחל מה-1.1.2016, פרסמה המפקחת על הביטוח והחיסכון, תקנות אשר לפיהן רשאי הגוף המוסדי שמנהל את כספי הגמל, לגבות מהחוסכים דמי ניהול מינימליים של 72 ₪ לשנה (שהם 6 שקלים לחודש) עבור כל חשבון המנוהל על שמו. מדובר בשינוי של המדיניות הישנה של משרד האוצר שהתירה לגופים המוסדיים לגבות דמי ניהול בגובה של עד 1.1% מסך הכסף הצבור בקופת הגמל.
לחוסך שמחזיק קופת גמל קטנה עם סך צבור של כ- 1,000 ₪, מדובר בדמי ניהול של כ- 7.2% לשנה!

אם אתם בעלי קופת גמל קטנה של כמה עשרות או מאות שקלים העומדים בקריטריונים למשיכה, אל תמתינו ופנו מיד לחברה המנהלת כדי למשוך את הכסף, דמי הניהול המינימליים פשוט “יאכלו” לכם את החיסכון.

חשבונות של עמיתים שנותק עימם הקשר (“חשבונות אבודים”) ישלמו דמי ניהול של 0.3% עד שיחודש הקשר עם בעליהם.
על-פי נתוני האוצר ישנם כ-3 מיליון חשבונות של קופות גמל עם צבירה של עד 8,000 ₪. מדובר בכ-40% מסך החשבונות של קופות הגמל המהווים כ- 2.5 מיליארד ₪ (כ-1.5% מסך השווי הכללי של קופות הגמל בלבד).

החברות המנהלות את קופות הגמל חויבו לשלוח לעמיתים הודעה בכתב המיידעת אותם על זכותם למשוך את הכספים מהחשבונות הללו (המוכנים בשפה המקצועית: “חשבונות קטנים”), ובנוסף ליידע אותם בדבר דמי הניהול המינימליים שיחולו על החשבונות הללו החל מה- 1/1/2016.
כמו כן, מחויבות החברות המנהלות את קופות הגמל לפרסם באתר האינטרנט שלהם דברי הסבר ואת פירוט הדרכים למשיכת הכספים מהחשבונות הקטנים.

העמיתים שיבקשו למשוך את הכספים יוכלו לעשות זאת ע”י שליחת המסמכים הבאים לכתובת המייל או הפקס של החברה המנהלת את קופת הגמל שלהם:

 1. טופס בקשה חתום למשיכת הכספים
 2. העתק מתעודת הזהות של העמית
 3. העתק של צ’ק מבוטל או טופס מהבנק הכולל את פרטי חשבון של העמית.

העברת הכספים לחשבון העמית תתבצע תוך 10 ימי עסקים מהיום בו העביר העמית את הבקשה לקופה במלואה ובאופן תקין. במקרה של איחור בהעברת הכספים לזכאים כנדרש, תשלם הקופה ריבית פיגורים בשיעור ריבית הפריים +4.5% לשנה

אם לדעתכם יתכן ויש לכם או לקרוביכם שנפטרו כספים שהופקדו לקופות גמל ואיבדתם עימם קשר, אנו מפנים אותכם למאמר שפרסמנו ויסייע לכם: איתור כספים אבודים.

שימו לב:

» תקנות אלו אינן רלוונטיות לכספים שנצברו בקרנות השתלמות, קרנות פנסיה חדשות או ביטוחי מנהלים.
» התקנות החדשות נכנסו לתוקף באופן מיידי.
» הסכום המקסימלי המותר למשיכה (8,000 ₪), צמוד למדד המחירים לצרכן.

בברכה
צוות אתר מיי גמל-נט.


חברות הביטוח ובתי ההשקעות מציעים כיום מוצרי חיסכון מתקדמים הכוללים הטבות מס, בנוסף לקרנות השתלמות וקופות הגמל הרגילות:
קופות גמל להשקעה, ופוליסות חיסכון.

השאירו פרטים ומשווק פנסיוני בעל רשיון יחזור אליכם, כדי לתת לכם ייעוץ מקצועי, פשוט ומובן, ללא התחייבות וללא עלות.


  קופת גמל להשקעהפוליסת חיסכון  מיי גמל נט הוא אתר אינטרנט להשוואת תשואות קרנות ההשתלמות, השוואת תשואות גמל להשקעה, השוואת תשואות קופות גמל, השוואת תשואות פוליסות חיסכון, והשוואת תשואות תוכנית “חסכון לכל ילד”.
  גם אם אין לכם מומחיות פיננסית, היכנסו לאתר מיי גמל נט מהטלפון או ממחשב ותוכלו בקלות לראות מה עשה הכסף שלכם. בכל זמן, בכל מקום, במחשב, בסלולר, בטאבלט או במייל.

  הצטרפו ל– “אזור האישישל מיי גמל נט, ותוכלו לקבל התראה חודשית ישירות למייל כאשר יעודכנו התשואות החודשיות של מוצרי החיסכון: קופות גמל, קרנות השתלמות, קופות גמל להשקעה, פוליסת חיסכון ותוכנית חיסכון לכל ילד שלכם.


  אהבתם את המאמר? הוא עזר לכם? שתפו אותו בפייסבוק, כדי שגם החברים שלכם יכירו אותו.
  יש לכם עוד שאלות? אתם חושבים שיש מה לשפר? שתפו אותנו בתגובה או במייל. בשביל זה יש את מיי גמל נט.


  למידע נוסף:
  מה עדיף, קרן פנסיה ביטוח מנהלים או קופת גמל?

  חיסכון לילדים, איך ואיפה כדאי לחסוך לילדים שלנו.

  היתרונות של קופת גמל להשקעה


   

  הבהרה: המאמר נכתב על ידי מערכת אתר מיי גמל נט כשרות לגולשים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי חוק ושינויים אחרים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לביצוע פעולה בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

  3 תגובות על המאמר “משיכת קופת גמל “קטנה” עד 8,000 ₪ ללא קנס

  1. אני בגיל 62 המעסיק שלי עיריית רהט .
   התחלת עבודה בשנת 1990 ועד כה ,
   על שמי קופת גמל מס’ חשבון 5948242 הסך : 4,148 ש”ח,
   חב’ הראל
   הקופה לא פעילה וברצוני למשוך אותה ,
   כיצד עלי לעשות בכדי לקבל את הסכום מבלי לשלם על זה מס משיכה

  2. שלום איברהים

   קח טופס פדיון מהראל תמלא עם צילום ת.ז שלך וצ’ק מבוטל ותשלח לקופה במייל או פקס.ותקבל את הכסף פטור ממס.
   בגילך כל קופת גמל מעל 5 שנים פטורה ממס בכל סכום ולא רק לפי הוראת שעה.
   בהצלחה.

  3. שלום, עליך לפנות ישירות להראל או ליועץ פנסיוני מורשה על מנת לקבל תשובה מלאה ונכונה לשאלתך.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.