ניצול הטבות המס ותקרת ההפקדה לקרן השתלמות ולקרן פנסיה עבור עצמאים לשנת 2015

עצמאי יכול להפקיד עד סוף השנה לקרן השתלמות ולקרן הפנסיה שלו.

ע"פ פקודת מס הכנסה, רשאי עצמאי להפקיד לקרן ההשתלמות עד 7% מהכנסתו השנתית.

  • עבור 2.5% הראשונים אין הוא זכאי להטבת מס
  • אולם 4.5% הנותרים יוכרו לו כ- "הוצאה מוכרת", והוא יזכה עבורם בהטבת מס בגובה המס השולי שלו.
  • ההכנסה השנתית המקסימלית שעבורה יכול העצמאי להפריש משכרו ולזכות בהטבת המס, היא נכון לשנת 4201: 263,000 ₪ שהם 21,916 ₪ בחודש.
  • גם אם לא הגיע העמית לתקרת ההכנסה השנתית (כאמור 263,000 ₪) הוא רשאי להפקיד בשנה לקרן השתלמות עד 18,410 ₪ (= 7% X 263,000 ₪), ולזכות בפטור ממס רווחי-הון על הרווחים שיצבור עד למשיכת הקרן בתום שש שנים מההפקדה הראשונה.

קרן ההשתלמות היא למעשה האפיק היחיד שאינו חסכון לגיל פרישה, אשר מאפשר למשקיע לא לשלם על רווחיו "מס רווחי-הון", העומד כיום ברוב המקרים על25% מהרווח הראלי (מלבד אפיקים שקליים שם המס הוא 15% מהרווח הנומינלי).

לדוגמא:

אם לעצמאי היתה ההכנסה שנתית כוללת בשנת 2015 של 200,000 ₪, הוא רשאי להפקיד עד 7% ממנה (שהם 14,000 ש"ח) לקרן השתלמות ולזכות בהטבת מס:

הפקדת 2.5% הראשונים (5,000 ₪) לא תזכה אותו בהטבת מס, אולם הפקדת 4.5% הבאים (9,000 ₪) יחשבו לו כהוצאה מוכרת והוא יזכה בהטבת מס עבור ההפקדה לקרן השתלמות. הטבת המס תהיה כאמור בגובה המס השולי שלו: אם נניח לדוגמא מס שולי של 25%, אזי שווי ההטבה הינו 2,225 ₪ (שהם 25% מגובה ההפקדה).

בנוסף, רשאי העצמאי שבדוגמא להפקיד לקרן ההשתלמות עוד 4,410 ₪ (כאמור, להשלים את גובה ההפקדה השנתית ל- 18,410 ₪) ולזכות באפשרות להרוויח על השקעתו ללא תשלום מס על הרווחים.

הפקדה של כל סכום מעבר ל- 18,410 ₪ לא תזכה בהטבת מס ותחויב במס בשיעור של 25% על הרווח הריאלי (הרווח בניכוי עליית מדד המחירים בתקופה הרלוונטית).

חשוב לציין שקרן ההשלמות נפדת רק לאחר שש שנים ממועד ההפקדה הראשונה, למעט המקרים הבאים:

  1. הגעה לגיל פרישה+שלוש שנות וותק.
  2. לצורך השתלמות מוכרת+שלוש שנות וותק.
  3. תשלום מס של 35% אחוז מהסכום שנצבר.
  4. במקרה של פטירה, יועבר הסכום במלואו ליורשים.

לכן, מומלץ לעצמאים חדשים להפקיד לפחות הפקדה ראשונית לקרן השתלמות כדי שיוכלו להתחיל לצבור וותק.

עצמאי אמנם אינו מחוייב ע"פ חוק להפריש כספים לקרן פנסיה, אולם זה מוצר בסיסי וחשוב לקיומו של כל אדם בהגיעו לגיל-פרישה ולכן המדינה מעניקה לעצמאי הטבות מס נוספות עבור הפרשה לקרן פנסיה.
נכון לשנת 2015, עצמאי יכול להפריש עד 16% מהכנסתו השנתית הכוללת עד תקרה של 208,800 ₪ בשנה (שהם כ- 17,400 ₪ לחודש). 11% יוכרו לו כ-"הוצאה מוכרת" ויזכו אותו בהטבת מס בגובה המס השולי הרלוונטי לגביו, ו-5% הנוספים יעניקו לו זיכוי בגובה 35% מההפקדה.
ההפקדה לקרן פנסיה לעצמאי מוגבלת נכון לשנת 2015 עד ל- 33,408 ₪ בשנה (=2,784 בחודש).

כמו תמיד, חשוב לבדוק ולעקוב בעצמכם אחר ביצועי קרן ההשתלמות והפנסיה שלכם בהשוואה למתחרים, ומה שיעור דמי הניהול שלכם בהשוואה לחוסכים האחרים בקרן.

אתר מיי גמל נט נותן לכם אפשרות לבדוק מה תשואת קופת הגמל או קרן ההשתלמות שלכם.
בלחיצת כפתור אחת, האתר מבצע השוואה חכמה ומציג את קופות הגמל המובילות בשוק תוך התייחסות לסיכון ולאפיק ההשקעות המרכזי שלהן.

כל הנתונים מגיעים ישירות ממערכת הגמל-נט של משרד האוצר, אנחנו רק הופכים אותם לנגישים יותר. נסו בעצמכם ותראו כמה קל ופשוט להשוות את ביצועי הגמל וההשתלמות שלכם עם .MyGemel.net


מיי גמל נט הוא אתר אינטרנט להשוואת תשואות קרנות ההשתלמות, השוואת תשואות גמל להשקעה, השוואת תשואות קופות גמל, השוואת תשואות פוליסות חיסכון, והשוואת תשואות תוכנית "חסכון לכל ילד".
גם אם אין לכם מומחיות פיננסית, היכנסו למיי גמל נט ותוכלו בקלות לראות מה עשה הכסף שלכם. בכל זמן, בכל מקום, במחשב, בסלולר, בטאבלט או במייל.

הצטרפו ל– "אזור האישי" של מיי גמל נט, ותוכלו לקבל התראה ישירות למייל כאשר יעודכנו התשואות החודשיות של קופת הגמל, קרן ההשתלמות, קופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון ותוכנית חיסכון לכל ילד שלכם.


אהבתם את המאמר? הוא עזר לכם? שתפו אותו בפייסבוק, כדי שגם החברים שלכם יכירו אותו.
יש לכם עוד שאלות? אתם חושבים שיש מה לשפר?
שתפו אותנו בתגובה או במייל. בשביל זה יש את מיי גמל נט .


למידע נוסף:

מה עדיף, קרן פנסיה ביטוח מנהלים או קופת גמל?

מה חשוב שתבדקו בקרן הפנסיה שלכם

קרן פנסיה "ברירת מחדל"

איך להגדיל את הפנסיה

חיסכון לילדים, איך ואיפה כדאי לחסוך לילדים שלנו.

היתרונות של קופת גמל להשקעה

הבהרה: המאמר נכתב על ידי מערכת אתר מיי גמל נט כשרות לגולשים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי חוק ושינויים אחרים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לביצוע פעולה בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.