שיעור הפקדות החובה לפנסיה וגמל

ב- 1 ליולי 2016, נכנס לתוקפו צו הרחבה חדש המעלה את שיעור הפקדות המינימום לפנסיה, גמל ופיצויים עבור כלל העובדים במשק. ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, מתוקף תפקידו כשר הכלכלה חתם על הצו המרחיב את ההסכם עליו חתמו ההסתדרות והתאחדות התעשיינים.

צו ההרחבה קובע כי החל ממשכורת יולי 2016, יעלה שיעור הפקדות המינימלי לפנסיה המנוכות משכר העובד מ- 5.5% ל- 5.75% מהשכר ברוטו. הפקדות המעסיק יועלו מ-12% (מהם 6% יופרשו לתגמולים ו- 6% נוספים יופרשו לפיצויים), ל- 12.25% (6.25% לתגמולים ו- 6% לפיצויים).

החל ממשכורת ינואר 2017, יעלה שוב רף ההפקדות המינימלי:
שיעור הפקדות לפנסיה המנוכות משכר העובד יעלה ל- 6% מהשכר ברוטו, ושיעור ההפקדות לתגמולים של המעסיק יעלה ל- 6.5%.

צו ההרחבה מתייחס גם להפקדות המעסיק עבור תשלום הפיצויים לעובדיו וקובע כי העובד רשאי לעבור במהלך עבודתו ע”פ רצונו מקופת גמל לפוליסת ביטוח או קרן פנסיה (או להיפך), וזאת מבלי שיקטן שיעור הפקדות המעסיק לקרן הפיצויים.

חשוב לציין כי סכומים אלו נוגעים אך ורק לשיעור הפקדות המינימום ע”פ חוק.

מעסיק רשאי להפקיד לעובדיו עד 7.5% מהשכר ברוטו לתגמולים (קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים) עד לתקרה של פעמיים השכר הממוצע במשק ואילו לפיצויים רשאי המעסיק להפקיד עד 8.33%, מהשכר ברוטו.

בכל מקרה תמיד מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני מורשה לגבי אפשרויות ההפקדה לפנסיה גמל וביטוח מנהלים, והטבות המס המוענקות לכם עבור הפקדות אלו.

להזכירכם:

  • כל עובד שמלאו לו 21 או עובדת שמלאו לה 20, זכאים לביטוח פנסיוני (קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים).
  • עובד אשר היה כבר מבוטח בביטוח פנסיוני לפני שהתקבל לעבודה, זכאי לביטוח פנסיוני גם בעבודתו החדשה- מהיום הראשון. אולם, ההפרשות לביטוח הפנסיוני יופקדו לו לראשונה רק לאחר 3 חודשים- רטרואקטיבית.
  • עובד חדש שלא היה לו ביטוח פנסיוני לפני תחילת עבודתו, יהיה זכאי לביטוח פנסיוני רק לאחר 6 חודשי עבודה.
  • לעובד סמכות החלטה מלאה ובלעדית בבחירה איזה ביטוח פנסיוני לבחור (קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים).
  • די ענפי המלונאות, הניקיון, גני האירועים, השמירה והאחזקה, זכאים לתנאים מיוחדים בביטוח הפנסיוני.

    למידע נוסף:

  • מה עדיף, קרן פנסיה ביטוח מנהלים או קופת גמל?
  • חיסכון לילדים, איך ואיפה כדאי לחסוך לילדים שלנו
הבהרה: המאמר נכתב על ידי מערכת אתר מיי גמל נט כשרות לגולשים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי חוק ושינויים אחרים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לביצוע פעולה בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *