איך בוחרים קופת גמל וקרן השתלמות?

כאשר אנו בוחרים קופת גמל או קרן השתלמות עלינו קודם להחליט מהי רמת הסיכון (או "פרופיל הסיכון") שאנו מוכנים לקחת בהשקעת כספי החסכון שלנו.

פרופיל סיכון גבוה- כולל קופות שאפיק ההשקעות המרכזי שלהן (=ההתמחות) הוא מניות, או שהן מחזיקות בעקביות אחוז גבוה של מניות ונכסי סיכון אחרים ("קופות אגרסיביות").

פרופיל סיכון בינוני- כולל קופות ללא אפיק השקעה מרכזי הנוהגות לפזר את עיקר השקעותיהן בין אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב קונצרניות ומניות.

פרופיל סיכון נמוך- קופות המתמחות בהשקעה באגרות חוב ממשלתיות בלבד או מפזרות את השקעותיהן בין אגרות חוב ממשלתיות לאגרות חוב קונצרניות אך ללא מניות.

בכל פרופיל סיכון יש מספר קבוצות של קופות הנבדלות אחת מהשנייה באפיק ההשקעה בו הן מתמחות (לדוגמה: קופה המשקיעה רק באג"ח ממשלתי לעומת קופה המשקיעה באג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני).

כדי שנוכל להשוות בין מגוון הקופות חילקנו את כל הקופות והקרנות למספר "קבוצות התמחות".

בחירת קופת גמל או קרן ההשתלמות

לאחר שבחרנו את פרופיל הסיכון ואת אפיק ההשקעות המרכזי, אנו יכולים לעבור לבחירת מנהלי ההשקעות שישקיעו עבורנו את כספי הפיצויים וההשתלמות מתוך כלל הקופות/הקרנות שמתאימות לסיכון ולהתמחות שבחרתי.

לשם כך עלינו להביא בחשבון מספר פרמטרים, בניהם:

  • איכות השירות
  • גובה דמי הניהול
  • איכות ניהול ההשקעות של כספי העמיתים.

איכות הניהול משתקפת מנתוני העבר של הקופה, אשר באים לידי ביטוי ע"י השוואת ערכים כגון תשואת הקופה ומדד השארפ שלה לאלו של המתחרים.

חשוב לזכור כי קופת גמל או קרן השתלמות היא מכשיר חסכון לטווח בינוני/ארוך ולכן נכון לבחון את ביצוע הגוף המנהל בטווח זמנים ארוך ובכל מקרה לא פחות מטווח זמן של 12 חודשים.


אהבתם את המאמר? הוא עזר לכם? שתפו אותו בפייסבוק, כדי שגם החברים שלכם יכירו אותו.
יש לכם עוד שאלות? אתם חושבים שיש מה לשפר?
שתפו אותנו בתגובה או במייל. בשביל זה יש את מיי גמל נט .


 

הבהרה: המאמר נכתב על ידי מערכת אתר מיי גמל נט כשרות לגולשים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי חוק ושינויים אחרים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לביצוע פעולה בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.