מה עשו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בחודש אוקטובר?

אחרי הירידות וההפסדים שראינו בחודש ספטמבר, חודש אוקטובר נפתח בגל חיובי של עליות בשווקי האג"ח והמניות.
התחזקות הקורונה בארה"ב ובאירופה, יחד עם חששות מתוצאות הבחירות בארה"ב, הורידו את סף האופטימיות, והחזירו את השווקים העולמים לקראת סוף חודש אוקטובר לסגור את החודש בירידות.
בארה"ב ירד מדד ה- S&P500 בכ- 2.7% (לעומת כ- 3.85% בספטמבר), ומדד ה- NASDAQ100 ירד בכ- 3.17% (לעומת כ- 5.68% בספטמבר).
מדד הדאקס 30 בגרמניה ירד באוקטובר בכ- 9.46%, אשר נבעה בחלקה מירידה של מעל 20% בשער מניית ענקית התוכנה SAP.
בארץ, שוק ההון תיפקד באוקטובר בצורה הרבה יותר חיובית.
הירידה החזקה במספר החולים בקורונה בעקבות הסגר השני, והעובדה שסוכנות הדירוג הבינלאומית מוד'יס בחרה לא להוריד את דירוג האשראי של ישראל, הפיחה רוח אופטימית בקרב המשקיעים בישראל, ושלחה את  מדד מניות ת"א125 לעליה של כ- 2.12% באוקטובר (לעומת ירידה של כ- 5.5% בספטמבר).
מדדי אג"ח התל-בונד הצמודות למדד נסחרו ללא שינוי משמעותי (לעומת ירידות של כ- 1.5% בספטמבר), ומדד האג"ח הממשלתי הכללי ירד בכ- 0.4% (לעומת ירידה של כ- 1.1% בספטמבר).

רוב קרנות ההשתלמות המובילות באפיק הכללי, דיווחו באוקטובר על תוצאות שנעות בין הפסד של כ- 0.25% לרווח של עד 0.5%.קרנות השתלמות כללי תשואה שנה
את טבלת התשואות בשנה האחרונה, עדיין מובילה קרן ההשתלמות מור השתלמות כללי עם תשואה של 9.11% ב- 12 החודשים האחרונים, ועליה של 0.15% באוקטובר (לעומת ירידה של 0.86% בחודש ספטמבר).
קרן ההשתלמות אקסלנס השתלמות לטווח קצר, נמצאת במקום השני עם תשואה מצטברת ב- 12 החודשים האחרונים של 2.24%, ותשואה של 0.23% בחודש אוקטובר (לעומת עליה של 0.56% בספטמבר- קרן ההשתלמות היחידה באפיק הכללי עם תשואה חיובית בחודש ספטמבר).
במקום השלישי נמצאת קרן ההשתלמות  אלטשולר שחם השתלמות כללי, עם תשואה חיובית של 1.92% ב- 12 החודשים האחרונים וירידה של 0.11% בחודש אוקטובר (לעומת ירידה של 1.2% בספטמבר). האחזקה הגדולה יחסית של אלטשולר-שחם בנכסים בחו"ל ובאג"ח ממשלתי, לא עשתה טוב לתשואות שלו בחודש אוקטובר.

בטווח זמן ארוך יותר, ממשיכה להוביל את טבלת התשואות בפער משמעותי קרן ההשתלמות אלטשולר שחם השתלמות כללי, עם תשואה מצטברת של 15.54% בשלוש השנים האחרונות, ו- 29.59% בחמש השנים האחרונות.

את המקום הראשון בטבלת התשואות לחודש אוקטובר תופסת קרן ההשתלמות מיטב דש השתלמות כללי, עם עליה של 0.47% (לעומת ירידה של 1.36% בחודש ספטמבר).
בחישוב תשואה שנתית מצטברת ב- 12 החודשים האחרונים, נמצאת מיטב דש במקום החמישי עם תשואה שנתית של 1.27%.

בין קרנות ההשתלמות המשקיעות בעיקר במניות, היתה שונות גבוהה יחסית בין התשואות.
לקרנות ההשתלמות אשר השקיעו יותר בארץ ופחות בחו"ל, אוקטובר היה חודש של רווחים.
לעומת הירידות במדדים המובילים בחו"ל, מדד הבנקים5 שלנו קפץ בחודש אוקטובר ב- 7.6%, מדד הנדלן עלה ב- 4.38%, ומדד ת"א 90 עלה ב- 3.59%.
קרנות השתלמות מניות תשואה אוקטוברבחודש אוקטובר בלטו לחיוב כלל השתלמות מניות עם תשואה של 1.02%, ומנורה השתלמות מניות עם תשואה של 0.95%.

בחישוב תשואה שנתי של 12 החודשים האחרונים, עדיין מובילה במקום הראשון מור השתלמות מניות עם תשואה מצטברת של 18.81% (וירידה של 0.84% באוקטובר), ובמקום השני אנליסט השתלמות מניות עם תשואה מצטברת של 6.53% (וירידה של 0.34% באוקטובר).
לשתי קרנות ההשתלמות הללו, פער משמעותי על שאר קרנות ההשתלמות המשקיעות בעיקר במניות בשנה האחרונה.
בטווח ארוך יותר של שלוש וחמש שנים, נמצא עדיין במקום הראשון את קרן ההשתלמות המנייתית של בית ההשקעות "אנליסט": אנליסט השתלמות מניות עם תשואה מצטברת של 29.28% בשלוש השנים האחרונות, ותשואה מצטברת של 53.26% בחמש השנים האחרונות.

בית ההשקעות מור ממשיך להוביל בענף קופות הגמל המותאמות לגיל החוסך, בתשואה מצטברת בשנה האחרונה בשלושת קבוצות הגיל, עם: אלפא מור תגמולים מדרגות עד 50 לחוסכים עד גיל 50, אלפא מור תגמולים מדרגות 50-60 לחוסכים בגיל 50 עד 60, ו- אלפא מור תגמולים מדרגות 60 ומעלה, לחוסכים מעל גיל 60.קופות גמל עד גיל 50 שלוש שנים תשואה
לאחר שבחודש ספטמבר ירדו קופות הגמל של מור משמעותית פחות ביחס לקופות הגמל המתחרות, בחודש אוקטובר, היו תשואות קופות הגמל של בית ההשקעות מור, בחלק התחתון של טבלת התשואות.
התשואות החריגות שהשיג בית ההשקעות מור בתחילת דרכו בענף הגמל וההשתלמות בשנת 2019 ותחילת 2020, ממשיכות למקם אותו במקומות הראשונים בחישוב תשואה מצטברת, מתחילת שנה וב-12 החודשים האחרונים.
בטווח זמן ארוך יותר של 3 שנים, בית ההשקעות אלטשולר-שחם ממשיך לשמור על המקום הראשון בשלושת קבוצות הגיל עם: אלטשולר שחם גמל לבני 50 ומטה לחוסכים עד גיל 50 עם תשואה מצטברת של 16.41%, אלטשולר שחם גמל לבני 50 עד 60 לחוסכים בגיל 50 עד 60 עם תשואה מצטברת של 15.91%, ו- אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה לחוסכים מעל גיל 60 עם תשואה מצטברת של 14.4%.
כפי שניתן לראות בבירור מפער התשואה בין קבוצות הגיל השונות, המודל  אשר מטרתו הייתה ליצור בידול בין קבוצות הגיל השונות ע"י החזקה של פחות נכסים מסוכנים לחוסכים מבוגרים, בהחלט עובד.

גם בענף קופות הגמל להשקעה ראינו החודש שונות גבוהה בתשואות בין הקופות השונות.
בענף הכללי, ממשיכה להוביל במקום הראשון מור קופות גמל להשקעה כללי בתשואה מתחילת שנה (5.01%), למרות תשואה נמוכה יחסית בחודש אוקטובר (0.5%-).

קופת גמל להשקעה כללי 3 שנים תשואהבשלוש השנים האחרונות ממשיכה להוביל את הענף הכללי קופת הגמל להשקעה אלטשולר שחם חיסכון פלוס כללי, עם תשואה מצטברת של 13.77%. במקום השני נמצאת אנליסט קופת גמל להשקעה כללי, עם תשואה מצטברת של 13%ובמקום השלישי ילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול כללי, עם תשואה מצטברת של 12.35% בשלוש השנים האחרונות.
גם כאן בלטו לחיוב בחודש אוקטובר קופות הגמל להשקעה של כלל ומנורה.
לאחר תקופה ממושכת שלא ראינו אותם מובילים בתשואות, תפסה את המקום הראשון בתשואה חודשית כלל גמל לעתיד כללי עם תשואה של 0.42%, ובמקום השני מנורה מבטחים חסכון טופ כללי עם תשואה של 0.38%.

בענף קופות הגמל להשקעה המתמחות בהשקעה במניות, ממשיכה להוביל מתחילת השנה מור קופות גמל להשקעה מניות בזכות התשואות החריגות שהשיגה קופת הגמל להשקעה בתחילת דרכה. לקופת הגמל להשקעה המנייתית של בית ההשקעות מור, תשואה של 8.86% מתחילת שנה, ו- 15.69% בשנה האחרונה.
בחודש אוקטובר ירדה קופת הגמל המנייתית של בית ההשקעות מור ב- 1.14%, והיא בחודש אוקטובר ממוקמת בחלק התחתון של הטבלה.
בהשוואה ארוכה יותר של שלוש שנים, ממשיכה להוביל אנליסט קופת גמל להשקעה מניות (שירדה כ- 0.23% בחודש אוקטובר), עם תשואה מצטברת של 28.95%.
מתחילת השנה רשמה אנליסט קופת גמל להשקעה מניות תשואה חיובית של 2.13%, היא ו-מור קופות גמל להשקעה מניות, עדיין שתי קופת הגמל המניייתיות היחידות, עם תשואה חיובית מצטברת מתחילת השנה.

בענף פוליסות החיסכון, פוליסת החיסכון הכשרה חברה לביטוח בע"מ- כללי, בניהול חברת הביטוח "הכשרה", ממשיכה להוביל בשנה האחרונה את המסלול הכללי, עם תשואה מצטברת של 6.18%.פוליסות חיסכון כללי 5 שנים תשואה בהשוואה ארוכת טווח של חמש שנים, ממשיכה להוביל הכשרה-בסט אינווסט-אלטשולר שחם-כללי, בניהול בית ההשקעות אלטשולר-שחם, עם תשואה מצטברת של 28.56%.
אחריה במקום השני הפניקס מסלול השקעה כללי, של חברת הביטוח "הפניקס", עם תשואה מצטברת של 27.09%.
במקום השלישי נמצאת: הכשרה חברה לביטוח בע"מ – בסט אינווסט – ילין לפידות -כללי, עם תשואה מצטברת של 25.19%, בניהול בית ההשקעות ילין-לפידות.

מבין פוליסות החיסכון המשקיעות בעיקר במניות ממשיכות להוביל בחישוב תשואה מצטברת של 12 החודשים האחרונים הכשרה חברה לביטוח בע"מ -מנוהל באמצעות מיטב דש ניהול תיקים בע"מ- מניות עם תשואה מצטברת של 6.56%, ו- הכשרה-מסלולית מניות בניהול חברת הביטוח "הכשרה" עם תשואה מצטברת של 5.15%.
אלו שתי פוליסות החיסכון המנייתיות היחידות, עם תשואה חיובית ב- 12 החודשים האחרונים.

 

חודש נובמבר נפתח בסערה של עליות לאחר פרסום התוצאות (הלא סופיות) של הבחירות בארה"ב.
האם הוא יגמר בסופו בירידות כמו בחודש אוקטובר?
כמו כולם- גם לנו אין מושג, אבל אנחנו מבטיחים לעדכן.


לאחרונה, בעקבות המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעו אזרחים רבים בעקבות משבר הקורונה, אישר משרד האוצר לציבור למשוך כספים מקרנות ההשתלמות, גם אם קרן ההשתלמות אינה נזילה ולא חלפו 6 שנים מיום פתיחת הקרן.
משיכת הכספים מוגבלת עד 10,500 ש"ח בחודש ועד 63,000 ש"ח במצטבר.
חשוב לנו להזכיר שקרן ההשתלמות היא האפיק היחיד כיום המאפשר לחסוך ולא לשלם מס על הרווחים לעולם!
לכן, משיכה של קרן ההשתלמות אינו צעד שצריך להילקח בקלות דעת ורק אם אין אפשרויות אחרות, טובות יותר.
אם בכל זאת תחליטו שאתם צריכים לפדות את קרן ההשתלמות, אנחנו מפנים אתכם למאמר שפירסמנו על איך למשוך קרן השתלמות לפני שש שנים ללא תשלום מס


היכנסו לדף הראשי של מיי גמלנט או לדפים המיוחדים שהכנו עבורכם להשוואת קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון, פנסיה ותוכנית חיסכון לכל ילד, ותוכלו לראות מי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות המצטיינות בכל טווחי הזמן, ובכל אפיקי ההשקעה.
אנחנו שוב מבקשים להזכיר לכם כמה חשוב להשוות תשואות קרנות השתלמות וקופות גמל גם בטווח זמן ארוך של 3-5 שנים.

צוות מיי גמל נט, מבקש לאחל לכם בריאות טובה, והצלחה בהשקעות.


איך תיגמר שנת 2020? עליות או ירידות? אנחנו באמת לא יודעים…
אבל אם אתם חושבים שזאת הזדמנות טובה לממש רווחים, ולהעביר את הכסף לאפיקים פחות מסוכנים, אנחנו מפנים אתכם למאמר שפירסמנו בעבר: איך להגן על הכסף שלכם מפני הפסדים.מיי גמל נט, מזמין אתכם להיכנס ולראות בעצמכם מי קרנות ההשתלמות, קופות הגמל ופוליסות החיסכון המוצלחות, בכל האפיקים השונים ובכל הטווחים, והכל מסודר בטבלאות ברורות ופשוטות.

הצטרפו ל– "אזור האישי" של מיי גמל נט, ותוכלו לקבל התראה ישירות למייל כאשר יעודכנו התשואות החודשיות של קופת הגמל, קרן ההשתלמות, קופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון ותוכנית חיסכון לכל ילד שלכם.


לפני כל שינוי או החלטה משמעותית בנוגע לכספי החיסכון שלכם, אנחנו במיי גמל נט תמיד ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך- היועץ הפנסיוני שלכם.
זה תמיד ללא התחייבות, וברוב מכריע של המקרים, גם ללא עלות לחוסך.

השאירו פרטים, ומשווק פנסיוני או סוכן ביטוח מורשה, יחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית המותאמת לכם באופן אישי. הכל ללא התחייבות וללא עלות מצדכם:


  קופת גמל להשקעהפוליסת חיסכוןניהול תיק השקעותביטוח חייםביטוח תאונות אישיותביטוח מנהליםפוליסת בריאות פרטיתקרן פנסיה  עשרות אלפי שכירים לא יודעים שמגיע להם כסף חזרה מהמדינה!
  השאירו פרטים ורואה חשבון מוסמך יחזור אליכם,
  יבצע בדיקת זכאות מקיפה ומקצועית, ויגלה
  אם מגיע לכם החזר מס – ללא עלות.
  ***סודיות מובטחת***


  צוות מיי גמל נט ימשיך לעקוב אחרי השינויים הנוגעים לחיסכון הפנסיוני שלכם, ויעדכן אתכם במידת הצורך.

  מיי גמל.נט הוא אתר אינטרנט להשוואת תשואות קרנות ההשתלמות, השוואת תשואות גמל להשקעה, השוואת תשואות קופות גמל, השוואת תשואות פוליסות חיסכון, והשוואת תשואות תוכנית "חסכון לכל ילד".
  גם אם אין לכם מומחיות פיננסית, היכנסו למיי גמל.נט ותוכלו בקלות לראות מה עשה הכסף שלכם.


  אהבתם את המאמר? הוא עזר לכם? שתפו אותו בפייסבוק, כדי שגם החברים שלכם יכירו אותו.
  יש לכם עוד שאלות? אתם חושבים שיש מה לשפר?
  שתפו אותנו בתגובה או במייל. בשביל זה יש את מיי גמל.נט .


  לקריאה נוספת:

  מה הם הכללים החשובים בהשוואה נכונה של קרן השתלמות?

  איך בוחרים קרן השתלמות?

  מה עדיף, קרן פנסיה ביטוח מנהלים או קופת גמל?

  חיסכון לילדים, איך ואיפה כדאי לחסוך לילדים שלנו.

  היתרונות של קופת גמל להשקעה

  הבהרה: המאמר נכתב על ידי מערכת אתר מיי גמל נט כשרות לגולשים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי חוק ושינויים אחרים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לביצוע פעולה בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.